PM stream: Project Manager в дикій природі

Innocode
5 min readJun 19, 2020

Можливо ви чули цитату Гіти Айенгар:

Знання мають початок, але не мають кінця.

Катерина Анастасова, наша чудесна Head of PMO department, вирішила бути провідницею на шляху до навчання людей, які будують свої кар’єри PMiв.

Ми раді поділитись з вами враженнями та знаннями з інтригуючою назвою: Як стати проєктним менеджером? ПМ в дикій природі. Бажаємо приємного читання та передаємо слово Кейт:

В четвер 11.06 завдяки ICON, та, незважаючи на природні катаклізми, відбувся вебінар для бажаючих дізнатись нюанси роботи керівника проектів. Гроза та дощ стіною у Львові чемно зупинились буквально перед стартом зустрічі, і ми почали згідно плану.

Для розігріву ми разом з учасниками поділились асоціаціями про роль керівника, згадали приклади з медіа та розважальної індустрії (діліться в коментарях своїми думками: хто для вас є яскравим прикладом менеджера/керівника та чому? :) ). Потім занурились в реалії: вимоги до позиції керівника, які диктує сучасність, “шапки”, які керівник має/може одягати, щоб вирішувати відповідні задачі та знаходити відповіді на питання.Виділили 5 ключових ролей:

Лідер каже куди ми йдемо і чому туди йдемо, керівник/менеджер допомагає зрозуміти як туди дійти найбільш ефективним шляхом та дійти до визначеної мети, тренер допомагає пізнати та імплементувати нові інструменти, як складові процесів, коуч - вирішити проблеми вмотивованості та конфліктні ситуації в співпраці членів команди, ментор, через свій досвід, — допомогти членам команди опанувати нові ролі, виконання незвичних обов’язків. До прикладу, мій обов’язок, як менеджера, надавати інформацію команді про стратегію та плани розвитку продукту. Я можу цю інформацію формувати самостійно, але, з мого досвіду, більш ефективно та релевантно буде зібрати цю інформацію. Тобто, я відповідаю за наявність та прозорість візії продукту та стратегії для команди, але отримувати цю інформацію я можу по-різному, в залежності від особливостей продукту, ринку, тощо. Більш детально про ролі можна прочитати тут.

Наступний крок на шляху до позиції керівника проектів — це обрати для себе точку входу. Для цього ми розібрали як буває та, відповідно, які вимоги до менеджера можуть висуватись в залежності від розміру і специфіки компанії. Щоб зрозуміти цей крок в деталях, ми умовно розділили український IT світ на 4 категорії, зазначили загальні особливості роботи в компаніях-представниках відповідних категорій та вимоги до ПМа.

*NB: поділ та зазначені особливості мають доволі умовний характер з метою отримання загального розуміння ринку та вимог до ролі ПМа.

Далі, знаючи ареал проживання, розібрали ті аспекти, які людині варто врахувати в залежності від наявного досвіду.

Підсумовуючи, роль ПМа — багатомірна та вибаглива. Щоб бути ефективним та успішним, незалежно від наявного досвіду та “ареалу проживання”, важливо не забувати про 3 кити:

(1) Команда — основа основ, це перша ланка та основний фокус для керівника. Жоден гарно описаний процес в книжці-бестселері не замінить вам зіграну команду. Аспекти, ідеї та матеріали:

(2) Інструменти — техніки та підходи для ефективної роботи. Важливо знати та розумно використовувати. Аспекти та матеріали:

(3) Предметна область — мова, якою спілкуються спеціалісти тієї чи іншої сфери діяльності для кращого розуміння один одного та забезпечення ефективної комунікації. Це найпростіший з ключових аспектів, але і тут можна дізнатись більше аспектів та матеріалів:

В заключній частині було найгарячіше — розбирали питання від слухачів. Найактуальніші з них та короткі відповіді зібрані нижче.

До першої групи питань я віднесла всі, що прямо або опосередковано стосуються резюме для ПМа. Тут хотілось би зазначити, що важливо пам’ятати про (1) релевантність змісту CV та супровідного листа до вакансії! (2) структуру (3) responsibilities vs accomplishments. Загальний коментар про досвід. Пам’ятайте, що будь-який досвід цікавий. Для ПМа цікаві результати: було-стало, чого досягли, коротко про ситуацію, в якій оперували. Якщо ви мали досвід, наприклад, керування волонтерским проектом, зазначте які цілі були для проекту, чого вдалось досягти, як отримували та контролювали бюджети та мотивували людей.

В наступну групу питань можна віднести ті, які стосуються роботи з бюджетами та ризиками. Про бюджет та вартість пам’ятайте, що книжка пише: Planned Value (PV), Earned Value (EV) & Actual Cost (AC) в Project Cost Management. Для обох аспектів важливо пам’ятати яку проблему/задачу вирішуєте та що є найважливішим. Для бюджету, відповідно, розуміти ключові показники для клієнта/команди, які залежності від метрик для загальної картини по проекту, яка мета продукта (наприклад, зменшення витрат чи терміновий вихід на ринок).

Далі декілька запитань про інструменти:

  • Чи завжди варто притримуватися в своїй роботі agile методології? — ні! не завжди, всі унікальні, але практики знати варто, щоб розумно використовувати коли є потреба.
  • Який софт ви порекомендуєте для управління проектами окрім MS project? — jira, google spreadsheet, teamgantt. Але пам’ятайте, яку задачу ви вирішуєте, для чого використовуєте той чи інший інструмент.

Далі запитання про філософію:

  • Чи є схожість роботи Sales Manager та PM? — так, обидва продають) хороші sales, на мій погляд, допомагають вирішувати проблеми людей: sales — пропонуючи той продукт, який може вирішити проблему людини, PM — пропонуючи той процес команді, який може полегшити/зробити більш зручним процес роботи/легше отримувати задоволення від роботи досягаючи результата, дійти до мети з найбільш ефективно та приємно.
  • Як налагодити комунікацію з токсичним клієнтами? — зрозуміти що їх турбує та що для них важливо. Тоді вони перестануть сприйматись токсичним. Якщо мета клієнтів протилежна від мети команди/або методи не співпадають, тоді ключове — захищати команду (листи, звіти, максимальна прозорість).

І останнє, відповідь на запитання, яку варто пам’ятати всім і про яку ПМи часто можуть забувати через специфіку роботи: як підтримувати work life balance? Від мене базова порада: зрозумійте свої ресурсні аспекти, жорстко виділяйте час на поповнення свого ресурсу, відновлення і робіть це регулярно. Краще менше але частіше, бо якщо квітку не поливати 3 тижні, а потім рясно полити, то страждати вона буде вдвічі більше.

Крім зазначеної вище інформації, учасники вебінару отримали робочий інструмент для ПМа: чекліст “повернення до реальності”. Про нього та результати його використання читайте в наступних випусках.

А які питання в розрізі керівництва проектами цікавлять тебе? Буду рада почути вашу відповідь на питання “як стати ПМом?”. Пишіть, діліться. До нових зустрічей!

Маєте відкрите питання — буду рада допомогти pmtalk.
Також є можливість ознайомитись з ключовими аспектами роботи менеджера проектів ІТ на курсах ICON Project Management Course Lviv, де я є в команді викладачів ;)

Трішки попередніх статей від Кейт:

--

--